Коарктація аорти

Коарктація аорти

Що таке коарктація аорти ?

Аорта - це найбільша і довга судина в нашому організмі. Відходить аорта від лівого шлуночка, який під високим тиском нагнітає в неї кров насичену киснем, доставляючи кисень до всіх органів і тканин нашого тіла. Аорта послідовно віддає свої гілки голові, рукам, внутрішнім органам, ногам. Звуження аорти в середній її частині називається коартацією (Мал. 1). Це звуження може бути різного ступеня вираженості і різної протяжності. При цьому верхня половина нашого тіла отримує кров в надлишку під високим тиском, нижня ж половина страждає від нестачі крові, в ній відсутня пульсація. Відсутність пульсу на ногах є одним з головних діагностичних критеріїв коарктації аорти.

Природній перебіг пороку. Або до чого призведе коарктація аорти ?

Високий тиск у верхній половині тіла приводить до розвитку ряду проблем. Майже всі пацієнти з коарктацією аорти страждають від високого артеріального тиску. Іноді пацієнти все життя борються з гіпертонічною хворобою, не знаючи про наявність у них коарктації аорти. У деяких пацієнтів, артеріальний тиск у спокої може бути нормальним і різко підвищуватися при фізичному навантаженні. Високий тиск в судинах носу призводить до частих носових кровотеч. Високий тиск в судинах головного мозку призводить до їх розриву й розвитку життєзагрожуючого геморагічного інсульту. Високий тиск в самій аорті вище місця її звуження призводить до її розширення і стоншення її стінок. Ця патологія називається аневризмою аорти. Аневризми аорти швидко ростуть і схильні спонтанно розриватися. Розрив аневризми аорти - це фатальне ускладнення, яке в 95 % випадків призводить до негайної смерті. Також у пацієнтів з коарктацією аорти раніше розвивається ішемічна хвороба серця. Тому всім пацієнтам з діагностованою коарктацією аорти необхідне лікування якомога раніше, ретельний контроль артеріального тиску і моніторинг розміру аорти.

Ступінь вираженості симптомів залежить від ступеня звуження. Таким чином. Якщо звуження сильно виражене, коарктація аорти може себе проявити в перші дні або тижні життя. Справа в тому, що маленькому новонародженому сердечку доводиться нагнітати кров проти вираженого опору. Працюючи в подібному режимі великого навантаження, серце втомлюється з часом і починає погано скорочуватися. Симптомами такої вираженої коарктації будуть - часте дихання, часте серцебиття, відмова малюка від їжі і дефіцит маси тіла. У деяких маленьких пацієнтів може бути шоковий стан через погану скоротливості серця, і лікування вади розпочнеться з відділення інтенсивної терапії.

Лікування коарктаціі аорти.

На сьогоднішній день існує два способи лікування коарктації аорти: ендоваскулярний спосіб і хірургічна операція. Остання передбачає висічення вузької ділянки і відновлення прохідності аорти шляхом зшивання її двох кінців. Вибір методу лікування залежить від ступеня звуження, протяжності і точної локалізації звуження, а також від загального стану і віку пацієнта. На сьогоднішній день хірургічне лікування переважніше у дітей до одного року, а ендоваскулярне - у дітей після 5 років (або по досягненню ними ваги 16 кг) і дорослих. Метод лікування дітей від року до п'яти визначається залежно від конкретного випадку.

Процедура ендоваскулярного лікування.

Баллон (вверху в сложенном состоянии, внизу - в раздутом)

Мал. 2 - Балон (угорі в складеному стані, внизу - в роздутому).

Схема стентирования аорты

Мал. 3 - Схема стентування аорти.

Необхідно все ж зазначити , що в більшості випадків лікування коарктації аорти починається в рентген-операційній. Ендоваскулярне лікування коарктації аорти має на увазі балонну ангіопластіку зі стентуванням або без стентування аорти.
Через тоненький прокол артерії на стегні в аорту вводиться контрастна речовина, яка під рентгеном допомагає візуалізувати місце звуження, визначити його ступінь і протяжність. Потім у стегнову артерію вводиться тоненька трубочка (катетер), на кінці якої в складеному стані знаходиться невеликий балончик (Мал. 2). Під контролем рентгена балонний катетер просувають до місця звуження. Наступним етапом ендоваскулярний хірург роздуває балон, розтягуючи, таким чином, аорту. Балон здувається, і катетер витягується зі стегна пацієнта.
У деяких пацієнтів аорта не піддається простій балонній ангіопластиці . У таких випадках застосовується процедура стентування аорти (Мал. 3). Стент являє собою металеве плетиво у вигляді трубочки. Іноді він покритий тонкою плівкою для запобігання пошкодження стінки судини. Такий стент називається стент-графтом (Мал. 4, 5). У складеному стані стент розташовують поверх балонного катетера (Мал. 6).

Обычный стент в сложенном состоянии (справа) и раздутый стент-графт (слева) Сложенный стент-графт Стент-графт, смонтированный поверх баллона

Мал. 4 - Звичайний стент в складеному стані (праворуч) і роздутий стент-графт (ліворуч).

Мал. 5 - Складений стент – графт.

Мал. 6 - Стент - граф , змонтований поверх балону.

При роздуванні балонного катетера, стент розправляється (Відео 1, 2). Стент є міцним металевим каркасом для аорти, не даючи їй спадатися (Відео 3). В даний час стентування коарктаціі аорти проводять всім пацієнтам з вагою більше 16 кг. З ростом дитини та її судини просвіт стента можна безпечно розширити більшим балоном. Стентування аорти є більш ефективною і менш травматичною ніж стандартне хірургічне лікування процедурою. Також стентування може іноді проводиться більш маленьким пацієнтам, у яких хірургічне лікування неможливе через важкий клінічний стан.

Триває ендоваскулярне втручання близько двох годин. Після операції першу добу наші пацієнти спостерігаються у відділенні інтенсивної терапії, так як необхідний ретельний контроль артеріального тиску.

Реабілітація після процедури

Як правило, пацієнтів виписують через два дні після процедури. На місці введення катетера в судину ще деякий час повинна залишатися стерильна пов'язка. Протягом 6 місяців після операції необхідно проводити профілактику інфекційного ендокардиту, антибіотиками, у разі інфекційних або простудних захворювань. Протягом одного місяця після процедури необхідно буде обмежити фізичні навантаження. Через місяць після усунення коарктації аорти пацієнти можуть вести звичний спосіб життя. Однак пацієнтам з коарктацією аорти, навіть після її усунення, протипоказано займатися професійним спортом. Пацієнти, які перенесли лікування коарктації аорти незалежно від методу, повинні регулярно перевірятися за допомогою ЕхоКГ, КТ, МРТ.

У 25% дорослих пацієнтів, навіть після усунення коарктації аорти, артеріальний тиск залишається незначно підвищеним. З цього випливає, що всім пацієнтам після усунення коарктації аорти необхідний ретельний моніторинг артеріального тиску.

Протягом 6 місяців після процедури пацієнтам варто утриматися від планової вакцинації та планування вагітності.

Ми перші в Україні в 2008 році провели стентування коарктаціі аорти, і на сьогодні у нас найбільший досвід зі стентування - більше 100 успішних втручань! Досвід балонних дилятацій налічує сотні випадків. Ми маємо доступ до всіх розмірів і типів балон - катетерів, стентів і стент-графтів для лікування будь-якого типу звуження аорти. Для того щоб потрапити до нас на консультацію або госпіталізуватися зателефонуйте по одному з телефонів або запишіться на прийом онлайн.

 

Відео 1 - На цьому яскравому відеоролику Ви можете побачити як відбувається процес стентування коарктації аорти

Відео 2 – Різка коарктація аорти.

Відео 3 - Роздуття стента балоном.

Відео 4 - Просвіт аорти відновлений

Велика частина дорогого ендоваскулярного обладнання закуповується Інститутом Амосова за рахунок державних програм

Якщо Ваша дитина потребує вартісний ендоваскулярний пристрій, зверніться у Фонд допомоги

Не знайшли потрібну інформацію?

Задати питання

Міфи і реальність про едоваскулярну хірургію
вроджених вад серця

В нинішній час рентгенендоваскулярна хірургія звертає на себе все більше і більше уваги практично всіх ЗМІ, включно з друкованими періодичними виданнями, інтернетом та телебаченням. Ми щодня стикаємось з масивним потоком інформації, присвяченої різноманітним аспектам цієї сучасної області медицини. Щоденно про неї пишуть і говорять але, на жаль, не завжди і не все об'єктивно. Існує безліч помилкових суджень, пліток і навіть міфів, котрі треба виправити за допомогою фактичної інформації. Отже:

Міф 1. Це дуже нова, практично експериментальна область серцево-судинної хірургії.

Це не так! Рентгенендоваскулярна хірургія має багату історію і вже давно широко використовується в медичній практиці. Вперше катетеризація серця виконана у 1929 році Р. Форсманом (Німеччина), за що в 1956 році отримав Нобелевську премію. В 1964 році проведена перша балонна ангіопластика і з тих пір ендоваскулярна хірургія перестала бути суто діагностичною областю медицини. Далі відкриття та винаходи пристроїв відбувалися одне за одним: 1975 рік – спіралі, 1976 рік – оклюдери, 1979 рік – емболи, 1986 рік – коронарні стенти, 1994 рік – стенти для магістральних судин, 2005 рік –ендоваскулярні клапани серця! На сьогоднішній день усі вищеперераховані пристрої еволюціонували до більш сучасних аналогів. Найбільш поширений оклюдер в світі – це оклюдер Амплацера: більше за півмільйона імплантацій з 1995 року. В Інституті Амосова окклюдери Амплацера та їх аналоги ставлять з 2003 року. Тенденція в світі така, що діагностика перемістилася з рентген операційної в кабінети ехокардіографії та комп'ютерної томографії, а лікування вад серця перемістилося з операційної в рентген-операційну. В розвинених країнах світу (США, Канада, Австралія, Європа) боталові протоки, дефекти перегородок і коарктації аорти практично не оперують хірургічно. В нашому Інституті враховуються всі сучасні світові тенденції при лікуванні пацієнтів.

Міф 2. Пристрої, за допомогою яких відбувається лікування вад серця (окклюдери, спіралі, стенти) є чужерідними тілами і можуть викликати реакції відторгнення.

Всі ці пристрої виконані з сучасних високотехнологічних біосумісних матеріалів, які не викликають реакцій відторгнення. Вже через півроку після операції ці пристрої повністю покриваються ендотелієм (проростають власними клітинами) і не відрізняються від внутрішньої поверхні серця. Всі пристрої немагнітні і після їх імплантації пацієнту можна виконувати МРТ. Вони не викликають звукових сигналів на метало детекторах в аеропорті, торговому центрі і т.д.

Міф 3. Оклюдери зміщуються.

Дійсно, в нашій і світовій практиці такі випадки трапляються, але частота їх близько 1%. Ускладнення неприємне, але не критичне. В світі не було зареєстровано жодного випадку, коли оклюдер, що змістився призвів би до летальних наслідків. Як правило, такий оклюдер видаляють ендоваскуляно і встановлюють повторно або замінюють на оклюдер більшого розміру. Найбільша вірогідність зміщення пристрою приходиться на перші години чи дні після операції, коли пацієнт ще в клініці. Надалі вірогідність зміщення різко знижується, випадки зміщення у віддаленому періоді є казуїстикою.

Міф 4. Дефекти міжпередсердної перегородки з відсутністю краю або зі стоншеними краями не підлягають ендоваскулярному лікуванню.

Відсутність аортального краю перегородки не є протипоказанням до постановки оклюдера. Те ж саме стосується витонченої чи аневризматичної перегородки. Пам'ятайте, що звичайна (трансторакальна) ехокардіографія не дає повної картини дефекту. Навіть якщо встановлено діагноз про відсутність краю, це не означає, що його насправді немає. Про чітку анатомію дефекту можна судити тільки після проведення черезстравохідної ехокардіографії, яка є золотим стандартом при відборі пацієнтів для ендоваскулярного лікування.

Міф 5. Оклюдери з часом потребують заміни.

Ні з ростом пацієнта, ні з часом заміна пристрою не потрібна. Вже через 6 місяців оклюдер вростає в перегородку і створює онову для її подальшого росту. У разі стентування судин, можливе ендоваскулярне збільшення просвіту стента з ростом судини без заміни пристрою.

Міф 6. Це дорого…

Ендоваскулярна хірургія – це високі технології, які дійсно коштують дорожче, ніж звичайні операції. У ряді випадків пристрій для імплантації купує пацієнт, але існує черга на безкоштовні імпланти, які придбані за державний кошт інститутом Амосова. До того ж, ми співпрацюємо з численними фондами допомоги, які за відносно короткий час збирають кошти на придбання пристроїв для лікування дітей. В більшості випадків терміновості оперативного втручання немає і пацієнти мають достатньо часу для того щоб зібрати кошти на придбання імпланту, дочекатися своєї черги на безкоштовний пристрій або знайти спонсора. Тому, якщо пацієнт бажає оперуватися ендваскулярним методом, перешкод для цього на сьогоднішній день не існує.

Часті питання

Як довго я буду знаходитись в лікарні?

Середній термін перебування в стаціонарі 3-4 дні. Як правило, в день госпіталізації вранці Ви проходите обстеження, що включає в себе клінічний та біохімічний аналіз крові ( приїхати потрібно натщесерце), робите рентгенівський знімок, ЕКГ, ультразвукове дослідження серця та консультацію кардіолога і кардіохірурга. Якщо всі показники в межах норми, на наступний день призначається операція по корекції вади серця. На третій день ми проводимо контрольні дослідження і виписуємо Вас додому.

+ Які документи потрібні для госпіталізації?

Для госпіталізації у наш стаціонар Вам потрібен паспорт або свідоцтво про народження дитини.

Якщо пацієнт дитина, потрібна довідка про санепідоточення (про те, що дитина не контактувала з інфекційними хворими за останній час), яку Ви отримаєте в поліклініці за місцем проживання.

Бажано мати при собі попередні консультативні висновки, ЕКГ та рентгенівський знімок органів грудної порожнини.

Направлення від кардіолога за місцем проживання НЕ ПОТРІБНЕ! Ви можете приїхати на консультацію і наступне лікування в порядку самозвернення.

Якщо Вам більше 30 років або Ви відчували перебої в роботі серця, бажано провести холтеровський моніторинг за місцем проживання. Таке обстеження можна провести і в нашій клініці, але це збільшить Ваш час перебування в стаціонарі на 1-2 дні.

Якщо Ви хворієте на хронічний гастрит, виразкову хворобу шлунка чи дванадцятипалої кишки необхідно виконати фіброгастродуоденоскопію (ФГДС). У разі загострення захворювання чи вперше встановленого такого діагнозу Вам необхідно пройти курс лікування за місцем проживання. Таке обстеження можливо провести і в нас, але це збільшить Ваш час перебування в стаціонарі на 1-2 дні у випадку відсутності ерозій чи виразок.

+ Скільки триває операція?

Як правило, тривалість операції приблизно 1-1,5 год. Але при складних анатомічних варіантах тривалість операції зростає.

+ Який вид анестезії використовують при ендоваскулярній хірургії?

Всім дорослим пацієнтам операція проводиться під місцевою анестезією. Пацієнт може спостерігати за ходом операції і спілкуватися з персоналом. Виключення складають пацієнти з дефектом міжпередсердної перетинки, котрим під час операції потрібен контроль черезстравохідного УЗД та для комфорту пацієнта операція проводиться в стані медикаментозного сну.
Усі ендоваскулярні операції у дітей та емоційно лабільних пацієнтів проводяться під загальною анестезією.

+ Чи буде мені боляче?

Найнепрємніший момент – це введення місцевого анестетика в пахову ділянку. Надалі больова чутливість повністю відсутня.

+ Як приживаються імплантовані пристрої?

Через 3-6 міс. Імплантовані пристрої повністю проростають власними клітинами – покриваються ендотелієм і їх вже не відрізнити від власної поверхні серця. Всі пристрої виготовлені з високотехнологічного медичного сплаву, котрий не викликає реакцій відторгнення або алергічних реакцій.

+ Чи є відчуття імпланту в тілі після операції?

Ні, встановлені пристрої не відчуваються.

+ Чи можна робити КТ та МРТ після постановки імпланту?

Так, для КТ обмежень немає. На МРТ виробники імплантів гарантують безпеку при 1,5 та 3 Тесла. Перед обстеженням обов'язково повідомте радіолога про те, що у вас встановлений внутрішньосерцевий імплант.

+ Як поводити себе після ендоваскулярної операції?

Необхідно обмежити сильне фізичне навантаження на 6 місяців. Необхідна профілактика респіраторних інфекцій, тонзиліту, карієсу. У випадку, якщо захворювання почало розвиватися необхідно включити в схему терапії антибактеріальні препарати, після консультації з лікарем. Протягом першого місяця після операції необхідно також обмежити статеві стосунки.

+ Що потрібно робити, якщо Ви відчули раптовий біль в грудях чи напад ядухи?

Негайно викличте швидку допомогу, вказавши по телефону який вид операції Ви перенесли. Потім зателефонуйте хірургу, який виконував операцію.