Відкрита артеріальна протока

Відкрита артеріальна протока

Що таке відкрита артеріальна протока (боталова протока)?

Боталова протока (Мал. 1, Відео 1) – це судина, яка в нормі функціонує у плода і сполучає дві найбільші судини – аорту і легеневу артерію. Існує вона для того, що б кров могла обійти легені, які у внутрішньоутробно не функціонують. Протягом перших днів життя новонародженого маляти ця судина в нормі закривається. Інколи трапляється, що відкрита артеріальна протока не закривається, що приводить до ряду неприємних проблем. Протока, яка не закрилася протягом місяця життя дитяти, вважається вродженою вадою серця.

Природний перебіг пороку. Або до чого приведе відкритий боталова протока?

Річ у тому, що ця судина все ще сполучає дві великі судини серця – аорту і легеневу артерію. Тиск в аорті набагато перевищує тиск в легеневій артерії. Тому через відкриту артеріальну протоку з аорти в легені потрапляє надлишкова кількість крові, що спочатку приведе до частих бронхолегеневий захворювань, а при дуже великих боталових протоках – до незворотних змін в судинах легенів і неоперабельності. Крім того, велика боталова протока значно збільшує навантаження на серце, особливо на лівий шлуночок. Тому затягувати з лікуванням цього пороку неможна.

Лікування відкритої артеріальної протоки.

В даний час не існує такої боталової протоки, яку не можна було б закрити нетравматичним ендоваскулярним методом. Це дозволить уникнути розрізу, шрамів і тривалої реабілітації. Хірургічне лікування цієї вади залишилося у минулому, хірурги закривають боталов протоку лише недоношеним дітям або в країнах, де медицина має недостатнє фінансування. У всіх розвинених країнах Європи і Америки ця вада усувається виключно ендоваскулярно в ренгенопераційних. До того ж вірогідність ускладнень при ендоваскулярному лікуванні набагато менша.

Процедура ендоваскулярного закриття.

Транспищеводная ЭхоКГ

Мал. 2 – Зовнішній вигляд оклюдера.

Измерение размера дефекта по данным ЭхоКГ

Мал. 3 - Зовнішній вигляд спіралі.

При ендоваскулярному закритті через маленький прокол в стегновій судині в боталову протоку заводяться тоненькі трубочки, так звані катетери. Використовуючи рентген і контрастну речовину, лікар оцінює розмір і форму боталової протоку, після чого він обирає відповідний оклюзуючий (від англ. Occlusion – закупорка) пристрій. В якості таких пристроїв можуть використовуватися оклюдери (Мал. 2; Відео 1, 2, 3) або спіралі (Мал. 3; Відео 4, 5, 6).

Вибір пристрою для закриття відбувається в час операції, і залежить від розміру і форми протоки. Як правило, для великих проток використовуються оклюдери, для маленьких - спіралі. Протягом півроку оклюзуючий пристрій повністю обростає власними клітинками серця, відбувається, так звана, ендотелізація. Скидання крові через боталову протоку в 90% випадків припиняється відразу ж після процедури, в останніх випадках – по закінченню періоду ендотелізації пристрою.

Реабілітація після процедури.

Пацієнтів виписують, як правило, на наступний день після процедури. У наступні 6 місяців рекомендується проводити профілактику інфекційного ендокардиту з допомогою антибіотиків.

У нас найбільший в Україні досвід по ендоваскулярному лікуванню відкритих артеріальних проток – більше 300 операцій. Ми маємо доступ до устаткування для закриття боталової протоки будь-якого розміру і форми. Для того, щоб потрапити до нас на консультацію або госпіталізуватися зателефонувати по одному з телефонів або запишіться на прийом онлайн. 

Відео 1 - Боталова протока.

Відео 2 – В цій яскравій анімації Ви зможете побачити, як закривають боталову протоку оклюдером.

Відео 3 – Відео з операційної: кров через відкриту боталову протоку (судина по центру) потрапляє з аорти (крупна судина справа) в легеневу артерію (судина зліва).

Відео 4 - Відео з операційної: протока перекрита оклюдером. Скидання крові припинилося.

Відео 5 – А в цьому відео Ви зможете побачити, як закривають боталову протоку спіраллю.

Відео 6 – Відео з операційної: кров через відкриту боталову протоку (судина по центру) потрапляє з аорти (крупна судина справа) в легеневу артерію (судина зліва).

Відео 7 - Відео з операційної: протока перекрита спіраллю. Скидання крові практично припинилося.

Велика частина дорогого ендоваскулярного обладнання закуповується Інститутом Амосова за рахунок державних програм

Якщо Ваша дитина потребує вартісний ендоваскулярний пристрій, зверніться у Фонд допомоги

Не знайшли потрібну інформацію?

Задати питання

Міфи і реальність про едоваскулярну хірургію
вроджених вад серця

В нинішній час рентгенендоваскулярна хірургія звертає на себе все більше і більше уваги практично всіх ЗМІ, включно з друкованими періодичними виданнями, інтернетом та телебаченням. Ми щодня стикаємось з масивним потоком інформації, присвяченої різноманітним аспектам цієї сучасної області медицини. Щоденно про неї пишуть і говорять але, на жаль, не завжди і не все об'єктивно. Існує безліч помилкових суджень, пліток і навіть міфів, котрі треба виправити за допомогою фактичної інформації. Отже:

Міф 1. Це дуже нова, практично експериментальна область серцево-судинної хірургії.

Це не так! Рентгенендоваскулярна хірургія має багату історію і вже давно широко використовується в медичній практиці. Вперше катетеризація серця виконана у 1929 році Р. Форсманом (Німеччина), за що в 1956 році отримав Нобелевську премію. В 1964 році проведена перша балонна ангіопластика і з тих пір ендоваскулярна хірургія перестала бути суто діагностичною областю медицини. Далі відкриття та винаходи пристроїв відбувалися одне за одним: 1975 рік – спіралі, 1976 рік – оклюдери, 1979 рік – емболи, 1986 рік – коронарні стенти, 1994 рік – стенти для магістральних судин, 2005 рік –ендоваскулярні клапани серця! На сьогоднішній день усі вищеперераховані пристрої еволюціонували до більш сучасних аналогів. Найбільш поширений оклюдер в світі – це оклюдер Амплацера: більше за півмільйона імплантацій з 1995 року. В Інституті Амосова окклюдери Амплацера та їх аналоги ставлять з 2003 року. Тенденція в світі така, що діагностика перемістилася з рентген операційної в кабінети ехокардіографії та комп'ютерної томографії, а лікування вад серця перемістилося з операційної в рентген-операційну. В розвинених країнах світу (США, Канада, Австралія, Європа) боталові протоки, дефекти перегородок і коарктації аорти практично не оперують хірургічно. В нашому Інституті враховуються всі сучасні світові тенденції при лікуванні пацієнтів.

Міф 2. Пристрої, за допомогою яких відбувається лікування вад серця (окклюдери, спіралі, стенти) є чужерідними тілами і можуть викликати реакції відторгнення.

Всі ці пристрої виконані з сучасних високотехнологічних біосумісних матеріалів, які не викликають реакцій відторгнення. Вже через півроку після операції ці пристрої повністю покриваються ендотелієм (проростають власними клітинами) і не відрізняються від внутрішньої поверхні серця. Всі пристрої немагнітні і після їх імплантації пацієнту можна виконувати МРТ. Вони не викликають звукових сигналів на метало детекторах в аеропорті, торговому центрі і т.д.

Міф 3. Оклюдери зміщуються.

Дійсно, в нашій і світовій практиці такі випадки трапляються, але частота їх близько 1%. Ускладнення неприємне, але не критичне. В світі не було зареєстровано жодного випадку, коли оклюдер, що змістився призвів би до летальних наслідків. Як правило, такий оклюдер видаляють ендоваскуляно і встановлюють повторно або замінюють на оклюдер більшого розміру. Найбільша вірогідність зміщення пристрою приходиться на перші години чи дні після операції, коли пацієнт ще в клініці. Надалі вірогідність зміщення різко знижується, випадки зміщення у віддаленому періоді є казуїстикою.

Міф 4. Дефекти міжпередсердної перегородки з відсутністю краю або зі стоншеними краями не підлягають ендоваскулярному лікуванню.

Відсутність аортального краю перегородки не є протипоказанням до постановки оклюдера. Те ж саме стосується витонченої чи аневризматичної перегородки. Пам'ятайте, що звичайна (трансторакальна) ехокардіографія не дає повної картини дефекту. Навіть якщо встановлено діагноз про відсутність краю, це не означає, що його насправді немає. Про чітку анатомію дефекту можна судити тільки після проведення черезстравохідної ехокардіографії, яка є золотим стандартом при відборі пацієнтів для ендоваскулярного лікування.

Міф 5. Оклюдери з часом потребують заміни.

Ні з ростом пацієнта, ні з часом заміна пристрою не потрібна. Вже через 6 місяців оклюдер вростає в перегородку і створює онову для її подальшого росту. У разі стентування судин, можливе ендоваскулярне збільшення просвіту стента з ростом судини без заміни пристрою.

Міф 6. Це дорого…

Ендоваскулярна хірургія – це високі технології, які дійсно коштують дорожче, ніж звичайні операції. У ряді випадків пристрій для імплантації купує пацієнт, але існує черга на безкоштовні імпланти, які придбані за державний кошт інститутом Амосова. До того ж, ми співпрацюємо з численними фондами допомоги, які за відносно короткий час збирають кошти на придбання пристроїв для лікування дітей. В більшості випадків терміновості оперативного втручання немає і пацієнти мають достатньо часу для того щоб зібрати кошти на придбання імпланту, дочекатися своєї черги на безкоштовний пристрій або знайти спонсора. Тому, якщо пацієнт бажає оперуватися ендваскулярним методом, перешкод для цього на сьогоднішній день не існує.

Часті питання

Як довго я буду знаходитись в лікарні?

Середній термін перебування в стаціонарі 3-4 дні. Як правило, в день госпіталізації вранці Ви проходите обстеження, що включає в себе клінічний та біохімічний аналіз крові ( приїхати потрібно натщесерце), робите рентгенівський знімок, ЕКГ, ультразвукове дослідження серця та консультацію кардіолога і кардіохірурга. Якщо всі показники в межах норми, на наступний день призначається операція по корекції вади серця. На третій день ми проводимо контрольні дослідження і виписуємо Вас додому.

+ Які документи потрібні для госпіталізації?

Для госпіталізації у наш стаціонар Вам потрібен паспорт або свідоцтво про народження дитини.

Якщо пацієнт дитина, потрібна довідка про санепідоточення (про те, що дитина не контактувала з інфекційними хворими за останній час), яку Ви отримаєте в поліклініці за місцем проживання.

Бажано мати при собі попередні консультативні висновки, ЕКГ та рентгенівський знімок органів грудної порожнини.

Направлення від кардіолога за місцем проживання НЕ ПОТРІБНЕ! Ви можете приїхати на консультацію і наступне лікування в порядку самозвернення.

Якщо Вам більше 30 років або Ви відчували перебої в роботі серця, бажано провести холтеровський моніторинг за місцем проживання. Таке обстеження можна провести і в нашій клініці, але це збільшить Ваш час перебування в стаціонарі на 1-2 дні.

Якщо Ви хворієте на хронічний гастрит, виразкову хворобу шлунка чи дванадцятипалої кишки необхідно виконати фіброгастродуоденоскопію (ФГДС). У разі загострення захворювання чи вперше встановленого такого діагнозу Вам необхідно пройти курс лікування за місцем проживання. Таке обстеження можливо провести і в нас, але це збільшить Ваш час перебування в стаціонарі на 1-2 дні у випадку відсутності ерозій чи виразок.

+ Скільки триває операція?

Як правило, тривалість операції приблизно 1-1,5 год. Але при складних анатомічних варіантах тривалість операції зростає.

+ Який вид анестезії використовують при ендоваскулярній хірургії?

Всім дорослим пацієнтам операція проводиться під місцевою анестезією. Пацієнт може спостерігати за ходом операції і спілкуватися з персоналом. Виключення складають пацієнти з дефектом міжпередсердної перетинки, котрим під час операції потрібен контроль черезстравохідного УЗД та для комфорту пацієнта операція проводиться в стані медикаментозного сну.
Усі ендоваскулярні операції у дітей та емоційно лабільних пацієнтів проводяться під загальною анестезією.

+ Чи буде мені боляче?

Найнепрємніший момент – це введення місцевого анестетика в пахову ділянку. Надалі больова чутливість повністю відсутня.

+ Як приживаються імплантовані пристрої?

Через 3-6 міс. Імплантовані пристрої повністю проростають власними клітинами – покриваються ендотелієм і їх вже не відрізнити від власної поверхні серця. Всі пристрої виготовлені з високотехнологічного медичного сплаву, котрий не викликає реакцій відторгнення або алергічних реакцій.

+ Чи є відчуття імпланту в тілі після операції?

Ні, встановлені пристрої не відчуваються.

+ Чи можна робити КТ та МРТ після постановки імпланту?

Так, для КТ обмежень немає. На МРТ виробники імплантів гарантують безпеку при 1,5 та 3 Тесла. Перед обстеженням обов'язково повідомте радіолога про те, що у вас встановлений внутрішньосерцевий імплант.

+ Як поводити себе після ендоваскулярної операції?

Необхідно обмежити сильне фізичне навантаження на 6 місяців. Необхідна профілактика респіраторних інфекцій, тонзиліту, карієсу. У випадку, якщо захворювання почало розвиватися необхідно включити в схему терапії антибактеріальні препарати, після консультації з лікарем. Протягом першого місяця після операції необхідно також обмежити статеві стосунки.

+ Що потрібно робити, якщо Ви відчули раптовий біль в грудях чи напад ядухи?

Негайно викличте швидку допомогу, вказавши по телефону який вид операції Ви перенесли. Потім зателефонуйте хірургу, який виконував операцію.