Ендоваскулярна хірургія

Чрескожные доступы

Мал. 1 – Черезшкірні доступи

Эндоваскулярное оборудование

 

Мал. 2 – Ендоваскулярне обладнання

Ребенок после эндоваскулярной операции по закрытию дефектамежпредсердной перегородки. На бедре остался лишь трёхмиллиметровый след от введения системы доставки.

Мал. 3 – Дитина після ендоваскулярної операції по закриттю дефекта міжпередсердної перегородки. На стегні залишився лише трьохміліметровий слід від введення системи доставки.

Годовалый ребенок через 2 часа после проведения эндоваскулярного лечения стеноза легочной артерии

Мал. 4 – Однорічна дитина через 2 години після проведення ендоваскулярного лікування стенозу легеневої артерії

Годовалый ребенок через 2 часа после проведения эндоваскулярного лечения стеноза легочной артерии
Годовалый ребенок через 2 часа после проведения эндоваскулярного лечения стеноза легочной артерии

Мал. 5, 6 – Діти після хірургічного усунення дефекту міжпередсердної перегородки. Грудна клітка після розпилу грудини стягнута металічними скобами, шкіра зашита, поставлений дренаж і тимчасовий електрод.

 

Ендоваскулярна хірургія (транскатетерна, черезшкірна, інтервенційна) - галузь медицини, при котрій операції на серці проводяться доступом через судини під контролем рентгенівських променів спеціальними мініатюрними інструментами. Завдяки цьому методу вади серця можна лікувати без розрізу грудної клітки, без застосування штучного кровообігу та зупинки серця, без глибокого наркозу. Для доступу використовують судини стегна, шиї або руки (мал.1). Після пункції судини в отвір вводять мініатюрні інструменти (катетери, балони, стенти, спіралі, оклюдери та інші (Мал. 2), за допомогою яких і проводять процедури. Останні можуть бути як діагностичними, так і лікувальними (інтервенційна катетеризація).

Діагностична катетеризація порожнин серця – це малоінвазивна процедура, при якій катетери вводяться в судини руки чи ноги і просовуються в порожнини серця. Потім в катетери вводять контрастну речовину і знімають рентгенівське відео камер, клапанів і судин серця. За допомогою катетерів в різних відділах серця вимірюють тиск і вміст кисню. За декілька днів до процедури кардіолог призначає необхідні дослідження (загальний аналіз крові, групу крові, рентген органів грудної порожнини, УЗД серця, ЕКГ). Ввечері напередодні процедури і перед процедурою всім пацієнтам призначають седативні (заспокійливі) препарати. Для дітей процедура проводиться тільки під наркозом. Під час процедури постійно моніторується частота серцевих скорочень, артеріальний тиск, насичення крові киснем. Відновлення після процедури проходить дуже швидко. Більшість пацієнтів після катетеризації порожнин серця потребують обмеження рухливості кінцівки. Пацієнти можуть вставати і ходити вже на наступний день.

Інтервенційна катетеризація - це малоінвазивна процедура, подібна до діагностичної катетеризації порожнин серця. Єдиною відмінністю є те, що катетери та інші інструменти використовуються не з діагностичною, а з лікувальною метою. Такі операції тривають близько години в середньому, час перебування в стаціонарі 3-4 дні, реабілітаційний період відсутній.

Види інтервенцій:

Балонна ангіопластика - це лікувальна процедура, метою якої є розширення (дилятація) вузької ділянки судини. Для цієї процедури використовується спеціальний катетер, на кінці якого знаходиться балон. Роздуваючи балон, розтягується вузька ділянка судини. Таким чином лікують коарктацію аорти і деякі стенози легеневих артерій.

Балонна вальвулопластика - це лікувальна процедура, метою якої є дилатація клапана, стулки якого відкриваються недостатньо. Для цієї операції використовують балонний катетер. Роздуваючи балон, відкривають клапан. Такий вид операцій застосовують для лікування аортального стенозу, стенозу легеневої артерії та стенозу мітрального клапану.

Черезшкірне лікування за допомогою різноманітних пристроїв.

Часто в ендоваскулярній хірургії для лікування використовують різноманітні пристрої, що застосовуються або для закриття аномальних судин чи отворів між камерами серця або для забезпечення стабільного розширення вузьких ділянок судин. До цих пристроїв відносять стенти, оклюдери та спіралі.

Стентування судин.

Стенти, як правило, розміщують у вузькій ділянці судини, надаючи судині стабільне і довготривале розширення. Стенти представляють собою металічне плетення зі спеціального матеріалу у вигляді трубки. У стисненому стані його діаметр трошки товщій від голівки сірника. Стент, як правило, розміщується поверху балона на кінці катетера. Катетер просувають через судини стегна, балон розміщують у вузькій ділянці судини. Рентген допомагає коректно встановити стент в правильну позицію. Потім, роздуваючи балон, розправляють стент, який розтягує вузьку ділянку судини, створюючи для нього внутрішній каркас. Потім балон здувають і видаляють із судини, а стент залишається при цьому в попередній позиції. В майбутньому, цей каркас можливо буде розправити до більшого діаметру більшим балоном. Це найбільш актуально для дітей, у яких судини ще ростуть.

Закриття дефектів серцевих перегородок різноманітними ендоваскулярними пристроями.

Дефекти перегородок серця (дефект міжпередсердної перегородки, дефект міжшлуночкової перегородки, відкрите овальне вікно) також можуть лікуватися в рентген-операційній під час інтервенційної катетеризації за допомогою різних ендоваскулярних пристроїв. Ці операції можуть бути альтернативою відкритим операціям на серці (зі штучним кровообігом). Всі пристрої складаються в тонкий катетер, котрий вводиться через судини в порожнини серця. Всі ендоваскулярні пристрої зроблені з тонкого металу (деякі з них мають в своєму складі тканину) та мають властивості пам'яті форми. Це означає, що при розправленні в порожнинах серця вони набувають своєї початкової форми. Таким чином, можливо доставляти до дефекту достатньо великі пристрої через тонку систему доставки. Катетери з пристроями всередині через судини просувають в порожнини серця і закривають дефекти перегородок серця. Імплант виконує роль своєрідного каркасу, на якому клітини серця можуть рости, повністю покриваючи його з часом. Тому деякий час після імплантації пристрою пацієнтам необхідно приймати аспірин, який попереджає утворення тромбів, доки власні клітини не покриють імплант.

В нашому відділенні в рентген-операційній виконується повний спектр малоінвазивних серцево-судинних процедур у дітей і дорослих, як діагностичних, так і лікувальних.

Ми виконуємо:

1. Діагностичну катетеризацію порожнин серця

2. Балонну дилатацію коарктації аорти

3. Стентування коарктації аорти

4. Балонну вальвулопластику аортального стенозу

5. Балонну вальвулопластику стенозу легеневої артерії

6. Балонну ангіопластику та стентування стенозів гілок легеневої артерії

7. Закриття відкритої артеріальної (боталової) протоки

8. Закриття дефектів міжпередсердної перегородки

9. Закриття відкритого овального вікна у пацієнтів з епізодами неврологічних порушень

10. Закриття дефектів міжшлуночкової перегородки

11. Ендопротезування аорти при аневризмах

12. Закриття коронаро-серцевих фістул

13. Закриття парапротезних фістул

14. Закриття інших патологічних внутрішньо серцевих та судинних сполучень

Основними перевагами ендоваскуляної хірургії над класичною кардіохірургією є:

Атравматичність операції (відсутність розрізу грудної клітки)

Уникнення зупинки серця (штучного кровообігу)

Відсутність глибокої анестезії

Досконалий косметичний ефект (мал. 3, 4)

Відсутність психологічної травми

Короткий післяопераційний період

До недоліків методу можна віднести той факт, що не всі вади серця можна оперувати ендоваскулярно. Відносним недоліком можна назвати високу вартість обладнання, однак ця проблема вирішується за допомогою державних закупівель та співпраці з фондами допомоги.

Важлива інформація для пацієнтів

Інформаційний лист

Інфекційний ендокардит

Ми спеціалізуємося на лікуванні серця сучасним методом із застосуванням кращих технологій

Більше 300 імплантацій оклюдерів, стентів і спіралей щорічно

Найбільша кількість операцій серед кардіоцентрів України

Дивитися статистику

Що таке ендоваскулярна хірургія?